تاثیر کتاب داستان بر تربیت و شخصیت کودک

بنیادهای اساسی فکری و شخصیتی کودک در چند سال اول زندگی شکل می گیرد و بعداً تکامل می یابد. در واقع شکل گیری شخصیت کودک در سال های اول زندگی با والدین و با کمک آنها صورت می گیرد. از این رو می توان در نظر گرفت که تربیت فرزند یکی از مهم ترین و سخت ترین کارهایی است که هر پدر و مادری در زندگی خود دارند.

داستان نقش بسیار مهمی در رشد شخصیت کودک دارد. کودک از طریق داستان های خوب بسیاری از ارزش های اخلاقی را می آموزد.

در کشور ما با وجود گنجینه های علم و دانش و داستان ها و افسانه های زیبا و آموزنده آنها، والدین و معلمان بیشتر وقت خود را به مسائل تربیتی کودکان اختصاص می دهند و دانش آموزان بیشتر وقت خود را در خانه و مدرسه می گذرانند.

دانش آموزان هم از سختی و خشکی درس و اضطراب امتحانات و نمرات رنج می برند. به این ترتیب اکثر والدین و معلمان از هدف اصلی آموزش که پرورش افراد خلاق، مبتکر و کارآمد است دور می مانند.

تاثیر کتاب داستان بر تربیت و شخصیت کودک :

داستان ها و قصه ها نقش بسیار مهمی در رشد شخصیت کودک دارند. کودک از طریق داستان های خوب بسیاری از ارزش های اخلاقی را می آموزد. پایداری، شجاعت، نوع دوستی، امید، آزادی، جوانمردی، حمایت از حق و حقیقت و ایستادگی در برابر زور و ظلم، ارزش هایی هستند که هسته اصلی بسیاری از داستان ها و داستان های آنها را تشکیل می دهند.
پرورش حس زیبایی شناسی در کودک، آگاه سازی کودک از دنیای اطراف، ایجاد عادات مفید در کودک، تشویق به احساس استقلال و خلاقیت در کودک از اهداف اصلی طراحی داستان های خوب برای کودکان است.

 داستان های کودکانه سبب رشد و پرورش فکری کودک ما می‌شود :

تاثیر کتاب داستان بر تربیت و شخصیت کودک

مطمئناً شنیدن داستان صوتی کودکانه برای شما که پا به سن گذاشته اید تأثیر خاصی ندارد و چنین تمایلی به شنیدن آن ندارید. اما برای کودکان، داستان کودک صوتی تنها یک محرک شنیداری و روانی نیست. اما برای آنها کارکردهای متفاوتی دارد.

همچنین نویسندگان بخش کودک و نوجوان معتقدند داستان های کودکانه نقش مهمی در خلاقیت، رشد ذهنی، عاطفی و اجتماعی کودکان دارد. در واقع وقتی فرزندان شما داستان کودکانه ای را می شنوند، اطلاعات زیادی در مورد محیط اطراف خود به دست می آورند و در مواجهه با نمونه های واقعی رفتار و عکس العمل مناسبی از خود نشان می دهند.

داستان‌های کودکانه با هدف خاصی نوشته می‌شوند و روان‌شناسان معتقدند پیام‌های ارزشمند داستان‌ها به کودکان در یادگیری رفتار اجتماعی و درک بهتر ارزش‌های اجتماعی و انسانی در نتیجه شنیدن مکرر آنها کمک می‌کند.

البته دلیل آن این است که پیام های موجود در داستان کودکان  به طور غیرمستقیم به کودکان منتقل می شود و چیزها را دلپذیرتر و جالب تر می کند که کودک در نهایت درک می کند. برای درک این موضوع در زمان های مناسب، یک داستان کودکانه را برای کودک خود بخوانید و از او بخواهید آنچه را که چیزی از این داستان فهمیده است به شما بگوید. در پایان متوجه خواهید شد که فضای داستان کودکانه باعث می شود ذهن کودک شما موضوعاتی را درک کند که قبلا برای او قابل درک نبود.

داستان کودکانه و تاثیرات آن بر کودکان :

  • قدرت تمرکز کودک‌تان با شنیدن قصه افزایش می‌یابد.

یکی از مهم ترین چیزهایی که کودک شما باید آن را پرورش دهد، مهارت های گوش دادن است. زیرا گوش دادن به آنچه دیگران می گویند می تواند به فرزند شما کمک کند تا مهارت های ارتباطی خود را بهبود بخشد.

به عبارت دیگر، زمانی که کودک شما مهارت های خوب گوش دادن را در خود پرورش دهد، می تواند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کند. افزایش آگاهی، ایجاد ایده و احساس صداقت نتیجه مهارت های خوب گوش دادن است. خوشبختانه داستان های کودکان توجه و دقت کودکان را افزایش می دهد. کودکان یاد می گیرند با دقت گوش کنند .

همچنین گوش دادن به داستان های کودکان به کودک شما کمک می کند تا در انجام کارهایش فعال و منظم باشد. شکی نیست که شما هم به عنوان والدین می خواهید چیز مثبت و زیبایی را در فعالیت های فرزندتان ببینید.

  • تعادل ذهن کودک‌تان با قصه کودکانه بالا می رود.

تاثیر کتاب داستان بر تربیت و شخصیت کودک

کودکان شناخت کافی از جهان و محیط اطراف آن ندارند تا روابط بین موضوعات مختلف را درک کنند. در واقع، یکی از راه‌های رسیدن به ذهن متعادل کودک، گوش دادن به داستان هاست. چون اتفاقاتی که در داستان با شخصیت های زیاد می افتد، ذهن کودک مجبور می شود به دنبال ارتباط بین شخصیت های داستان باشد.

دیدن ارتباطات و درک روابط بین قسمت های داستان رشد ذهنی کودک شما را بهبود می بخشد. بنابراین داستان بهترین بستر برای حفظ تعادل روانی کودکان به حساب می آید.

  • داستان به کودک شما غذا خوردن، بازی کردن و حرف زدن را آموزش می‌دهد.

درست است که والدین به عنوان مراقبان اصلی فرزندان خود شناخته می شوند. اما علاوه بر تربیت شخصیت، رفتارهای به ظاهر نامربوطی وجود دارد که والدین باید به فرزندان خود بیاموزند.
حالا فکر کنید چه کسی می تواند مسئولیت آموزش این رفتار کوچک را بر عهده بگیرد؟ شما جواب این سوال را بهتر از هر کس دیگری می دانید. فرزند شما می تواند مربی اصلی او باشد و زمان کافی را برای تربیت او صرف کند.
خوشبختانه یکی از راحت ترین بسترها برای آموزش رفتارهای کوچک و کوچک (مانند غذا خوردن، بازی و حرف زدن) داستان های کودکانه است.
  •  کتاب خوانی بهترین راه برای افزایش اعتماد به نفس کودک‌تان است.

اعتماد به نفس چیزی است که کودکان در مورد خود فکر می کنند. بنابراین داستان های کودکانه بهترین ابزار برای تقویت مهارت های خودآگاهی و افزایش اعتماد به نفس کودک است.

فرزند شما نیاز به درک مفاهیم و ارزش ها دارد. هنگامی که فرزندتان در حال گوش دادن به داستانی است مراقب باشید و سعی کنید آنها را با هم مقایسه کنید. بنابراین با گوش دادن به یک داستان خوب کودکانه، کودک شما می تواند خود را در موقعیت های مختلف تصور کند و دوباره با چالش های قهرمان داستان روبرو شود.

بنابراین، او تجربیات مختلفی را در ذهن خود انباشته می کند و بعداً در مواجهه با مشکلات در موقعیت های واقعی زندگی مطمئن به نظر می رسد. از سوی دیگر، توسعه واژگان خواندن از طریق داستان نیز بر اعتماد به نفس کودک تأثیر می گذارد.

نقش خانواده در کتابخوان شدن کودک :

والدینی که علاقه ای به کتاب و کتابخوانی ندارند نمی توانند فرزندان و نسلی از کتابخوان تربیت کنند. بنابراین عادت والدین به کتابخوانی نقش مهمی در فرهنگ سازی کتابخوانی در جامعه خواهد داشت. البته صرف نظر از نقش خانواده و اجتماع، ارائه مطالب مناسب در رفتار افراد به ویژه کودکان و نوجوانان در کتابخوانی تأثیر بسزایی دارد.
جامعه علاوه بر دو عامل موثر آگاهی دادن به والدین و تشویق کودکان به کتابخوانی برای آموزش خواندن، در ارزش گذاری کتاب و تشویق کودکان به مطالعه نقش دارد.

تاثیر کتاب داستان بر تربیت و شخصیت کودک
 

کمبود کتابخانه برای کودکان کم بینا یکی از مشکلات عمده یادگیری در جامعه است. حضور کودکان در چنین مکان هایی و گذراندن اوقات فراغت در میان کتاب های مختلف به معنای نهادینه شدن این فرهنگ در آنها و حفظ آن تا بزرگسالی است.

عموماً خانواده‌ها معتقدند که روی آوردن به کتاب‌های درسی و غیردرسی فرزندانشان را درگیر می‌کند و آنها را از آمادگی برای کنکور و پیشرفت تحصیلی دور می‌کند.

به گفته بسیاری از والدین، مطالعات فوق برنامه مانع تمرکز و درک تحصیلی فرزندانشان می شود و آنها را از موفقیت در کنکور باز می دارد. در این میان، کودکانی که عادت به مطالعه را در خود ایجاد نمی کنند، از آن می ترسند و به ندرت به کتاب های فوق برنامه روی می آورند، کودکان پیگیر هستند که عادت به مطالعه در آنها ایجاد می شود. از کودکی آنها لذت ببرند.
به دلیل تأثیر کتاب بر آموزش کودکان، والدین باید آگاه باشند و فرزندان نسل در حال رشد آنها می توانند به خوبی آموزش ببینند. آنها می توانند فرزندان فرهیخته دیروز و جوانان برای فرزندان امروز و افراد مفید سازنده برای فردای پس از خود باشند.

بنابراین لازم است والدین بدانند و متوجه شوند که چقدر این مرحله را به طور موثر و کارآمد انجام داده اند.

الگوی خوبی برای فرزندان خود باشید، تا آنها ببینند و از شما در زمینه کتابخوانی الگو بگیرند.
نیازهای کودکان در گروه های سنی مختلف متفاوت است، بنابراین باید به طبقه بندی کتاب های کودک در گروه سنی توجه کرد. کتاب‌های رنگ‌آمیزی، شعرها و داستان‌های کودکانه در دوران کودکی که حاوی تصاویر جالب هستند و به‌ویژه نقش حیوانات را برجسته می‌کنند، تأثیر بیشتری دارند.

انتخاب داستان های مناسب :

مشکل انتخاب داستان با توجه به حجم مطالب در دسترس داستان نویسان، به ویژه برای تازه کارها و مبتدیان، یک مشکل اساسی است. حتی بهترین و مشهورترین داستان نویسان حرفه ای هم نمی توانند هر داستانی را تعریف کنند. داستان نویسان از داستان هایی قهرمانانی می سازند که با شخصیت و سبک خاص آن ها تناسب دارد.
راوی جدید ابتدا باید سعی کند شخصیت و صدای خود را ارزیابی کند. سپس از خود بپرسید، چه چیزهایی می توانم به شما بگویم که موثر و خوب هستند؟ چگونه شخصیت خود را در داستان قرار دهم تا هر دو با مخاطب تعامل داشته باشیم؟
نویسنده پس از تصمیم گیری وارد مرحله آماده سازی داستان برای روایت می شود که یکی از مهم ترین گام هایی است که برای بهره گیری از هنر داستان نویسی برداشته شده است. رمان نویس باید به خاطر داشته باشد که کارش خواندن یا خواندن نیست، بلکه کارش گفتن داستانی است که به عنوان یک رویداد متمایز باقی می ماند.

داستان سرایی اغلب اولین مانعی است که راه یک داستان موفقیت طبیعی و خودجوش را می بندد. یک قانون سرانگشتی این است که هرگز داستانی را برای “گفتن” به خاطر بسپارید، بلکه ساختار داستان را در نظر بگیرید و داستان را با کلمات خود ثبت کنید.
انتخاب و ساخت یک داستان اولین گام در پیشبرد هنر داستان نویسی است و هنر قصه گویی بر آن بنا می شود. داستان نویسان مبتدی و داستان نویسان تازه کار به زودی متوجه می شوند که زمان صرف شده برای رسیدن به این مرحله از پیشرفت، سرمایه گذاری ارزشمندی است.

آمادگی ذهن و روایت مهمترین متغیر برای ارائه موفقیت آمیز یک داستان است. بدون این انتخاب و آماده سازی دقیق، قصه گو نمی تواند امیدوار باشد که تجربه ای موفق داشته باشد.

پس تاثیر داستان کودکانه در رشد و تربیت کودک را نادیده نگیرید و از این پس با اشتیاق بیشتر به مطالب مفید در مورد کتاب داستان کودک در سایت آوان کیدز توجه نمایید!

 

آخرین مطالب

آخرین مطالب