بازی فکری کودکانه بلاک آس – [Blokus] – 4 نفره

بازی فکری بلاک آس 4 نفره

امروز قصد داریم یک بازی فکری جذاب خانوادگی و گروهی را به شما همراهان معرفی کنیم که می توانید بوسیله این بازی ساعت ها بازی کنید و از کنار هم بودن لذت ببرید.

بازی که امروز معرفی میکنیم و آموزش آن را خدمت شما قرار می دهیم بازی فکری بلاک آس (Blokus) نام دارد.

بازی فکری بلاک آس 4 نفره یک بازی صفحه‌ای انتزاعی و استراتژیک و یک سرگرمی مناسب برای کودکان و بزرگسالان است .
بلاک آس (Blokus) یک بازی فکری استراتژیک است که می تواند یک نفره، دو نفره، سه نفره و چهار نفره انجام شود و آموزش بازی blokus و قوانین آن بسیار ساده و سریع صورت می پذیرد.

از آنجایی که این بازی بر اساس یک قاعده کلی هوشمندانه و جذاب طراحی شده است، جمع کثیری از بازیکنان مشتاق در سطح دنیا مجذوب آن شده اند.

هدف بازیکنان در این بازی جاگذاری تمامی قطعاتشان در صفحه بازی است. این بازی انتزاعی چهار نفره انجام می شود. اگرچه بازی دو نفره و سه نفره بلاک آس از لذت آن نمی کاهد. معماهای این بازی را نیز به تنهایی می توان انجام داد. یک بازی بلاک آس بطور معمول ۳۰دقیقه به طول می انجامد. این بازی شامل ۸۴ قطعه از ۴ رنگ مختلف، یک صفحه بازی متشکل از ۴۰۰ مربع و یک دفترچه راهنمای بازیست.

بهترین بازی فکری | بازی فکری انلاین

بازی بلاک آس را به راحتی می توان آموخت، اما پیچیدگی های بازی در همان ابتدای شروع بازی خود را نشان می دهند. این بازی می تواند اعتیادآور باشد! حتی برای آن دسته از افرادی که عموما به بازی های انتزاعی علاقه ای ندارند. بلاک آس را می توان کاتالیزور تفکر فضایی دانست زیرا بازیکن را وادار می کند قبل از گذاردن قطعه در صفحه ابتدا آن را در ذهن خودش شکل دهد.

کودکان و بزرگسالان می توانند ساعات بسیاری را صرف لذت بردن از این بازی خانوادگی رقابت طلب کنند. بلاک آس از جمله بازی هایی است که علاقه مندان بسیار زیادی داشته و حتی در قالب تورنمنت های حرفه ای نیز برگزار می شود.

محتویات بازی فکری بلاک آس :

صفحه بازی متشکل از 400 مربع کوچک
84 قطعه در چهار رنگ مختلف (قرمز – آبی – زرد – سبز) ، (هر رنگ 21 عدد)
دفترچه راهنمای کامل بازی به همراه نکات استراتژیک

اهداف بازی فکری بلاک آس :

تقویت هوش سه بعدی
تقویت تمرکز
پرورش خلاقیت
پرورش مهارت تفکر استراتژیک

خلاصه بازی Blokus:

در بازی گروهی یا فردی بلاک آس هدف این است که بتوانید 21 قطعه رنگ خود را در صفحه بازی جا دهید یا حداقل در پایان بازی مهره‌های کمتری نسبت به رقبای خود در بیرون صفحه داشته باشید. بلاک آس به صورت1 تا 4 نفره با دو صفحه در اندازه‌های متفاوت، انجام می‌شود و یک بازی استراتژیک است. چون رمز موفقیت شما در این است که بتوانید با سیاستی قطعه هایتان را در صفحه بگذارید که راه رقبایتان را سد کند.

آموزش بازی فکری بلاک آس :

بازی آنلاین فکری | بازی فکری دخترانه

شروع بازی فکری بلاک آس :

اولین حرکت هر بازیکن باید به گونه ای باشد که مربع گوشه سمت خودش (سمت راست) را پر کند و بازی به نوبت ادامه پیدا می‌کند. هر بازیکن باید قطعات خود را در حالتی روی صفحه قرار بدهد که حداقل از یک گوشه به رنگ همسان خود متصل باشد. اگر این اتصال از سمت ضلع باشد، حرکت اشتباه است.
نکته : اتصال از سمت ضلع با رنگ های رقیب، اجتناب ناپذیر است و اشکالی ندارد.

روش بازی فکری بلاک آس :

به جایگذاری قطعات خود در صفحه ادامه دهید. سعی کنید برای جلوگیری از مسدود شدن مسیرتان، به سمت مرکز صفحه در حرکت باشید و در عین حال، مانعی برای گسترس مهره های رقیب. در واقع باید سعی کنید گوشه‌هایی را که مناسب جایگذاری قطعات رقیب است،زودتر از او پر کنید. بهتر است قطعات بزرگترتان را زودتر در صفحه جای دهید چون با پر شدن صفحه، این امکان سخت‌تر می‌شود.21 قطعه در اختیار شماست که هر کدام شکلی متفاوت دارند.

به این اشکال و کارایی آن ها در مواقع حمله یا دفاع دقت کنید و آن ها را در جای درست به کار ببرید. در طول بازی ممکن است متوجه شوید فضایی در صفحه تشکیل شده که تنها مناسب جایگذاری قطعات رنگ شماست. این فضاهای خاص را برای لحظات آخر بازی که انتخاب های کمتری دارید، ذخیره کنید.
نکته : وقتی قطعه ای در صفحه جایگذاری شد، امکان جابه جایی آن وجود ندارد.

پایان بازی فکری بلاک آس :

آموزش بازی فکری بلاک آس | قیمت بازی فکری بلاک آس

بازی در دو صورت پایان می‌گیرد:
1. دیگر در صفحه جایی برای قطعات بیرونی، نمانده باشد و همه بازیکن‌ها بلوکه باشند.
2. یکی از بازیکن ها تمام قطعات خود را در صفحه جای داده باشد.
در شرایط اول، بازیکنی برنده است که قطعات کمتری را بیرون از صفحه داشته باشد. واحد شمارش قطعات، مربع های کوچکی است که تشکیل دهنده قطعات هستند. به ازای هر مربع بیرون مانده، بازیکن یک امتیاز منفی می گیرد. کسی که کمترین امتیاز منفی را داشته باشد، برنده بازی است.
در شرایط دوم، بازیکنی که تمام قطعات خود را در صفحه جای داده است با 15 امتیاز برنده است. چنانچه قطعه‌ای که یک مربع تک است، آخرین مهره جایگذاری شده رنگ برنده، در صفحه باشد، 5 امتیاز دیگر نیز به او تعلق می‌گیرد.

زرد: منفی 8

قرمز: منفی 24

سبز: منفی 20

نکات تکمیلی:

دقت کنید هر مهره جدیدی که در صفحه قرار می‌دهید، زوایای کاربردی شما را بیشتر کنند. چرا که در این حالت قدرت عمل بیشتری پیدا خواهید کرد.
بهتر است صبور باشید و به تدریج بر حریف غلبه کنید. گاهی لازم است از قطعات حریف عقب نشینی کرده و او را وادار به پیشروی سریع کنید. این کار به شما کمک می کند تا بتوانید حساب شده تر، راه حریف خود را سد کنید.
در استفاده از قطعه تک مربعی عجله نکنید. این قطعه تنها قطعه ای است که هیچ گاه مسدود نمی شود و برای شما فضای جدید ایجاد می کند. دقت داشته باشید اگر این قطعه را به عنوان آخرین مهره در صفحه قرار دهید، برای شما 5 امتیاز مثبت خواهد داشت.
زوایای حریف را از او بگیرید و امکان جایگذاری قطعاتش را در صفحه کاهش دهید، حتی اگر به قیمت از دست دادن یکی از قطعات خودتان باشد.
چهار بازیکن می توانند در قالب دو تیم دو نفره نیز با یکدیگر به رقابت بپردازند.

هر تیم هدایت دو رنگ را به عهده می‌گیرد و در پایان تیمی برنده است که مجموع امتیاز بازیکن هایش بیشتر از دیگری باشد.

روش های مختلف بازی یک نفره تا چهار نفره :

نحوه انجام بازی فکری بلاک آس یک نفره:

بازی یک نفره بلاک آس با استفاده ازهمین ۲۱ قطعه پلی مینو و بصورت خلق اشکال و طرح های گوناگون بر اساس ذوق و خلاقیت فردی انجام می شود. علاوه بر این بازیکنانی که تمایل دارند به تنهایی این بازی را انجام دهند می توانند هوش خود را با انجام معماهای بیشماری که با استفاده از همین ۲۱ قطعه پلی مینو حل می شوند انجام داده و از اوقات تنهایی خود لذت ببرد.

معماهای متنوعی تا کنون طرح شده است که در قسمت ” تحلیل بازی” در اختیارعلاقه مندان قرار می گیرد.

نحوه انجام بازی فکری بلاک آس دو نفره:

برای انجام بازی دو نفره بلاک آس هر کدام از بازیکنان بجای یک رنگ از دو رنگ و دو گوشه استفاده می کنند. به این معنا که یک بازیکن رنگ های آبی و قرمز و بازیکن دیگر رنگ های زرد و سبز را انتخاب می کنند و از دو گوشه روبروی هم بازی را شروع می کنند. ترتیب بازی به همان روال بازی ۴ نفره (آبی، زرد، قرمز، سبز) خواهد بود.

هر کدام از بازیکنان قطعات رنگ های منتخب خود را انتخاب کرده و در کنار صفحه مرتب می کند. شروع حرکت با بازیکن رنگ آبی است و می بایست اولین قطعه خود را در گوشه سمت راست خودش طوری جاگذاری کند که اولین مربعی را که در گوشه پایین و سمت راست خودش قرار دارد را بپوشاند.
سپس بازیکن بعد اولین رنگ خود را گذاشته و باز نوبت بازیکن نخست است که دومین رنگ خودش را در صفحه بگذارد. طبق قانون بازی هر قطعه جدید که قرار است روی صفحه قرار داده شود باید حداقل با گوشه یکی از مربعهای قطعه از قبل جا داده شده از همان رنگ تماس داشته باشد.

قطعات از یک رنگ نمی توانند از پهلو کنار هم قرار بگیرند. گرچه محدودیتی برای جاگذاری قطعات در کنار قطعات با رنگ متفاوت وجود ندارد.

نحوه انجام بازی فکری بلاک آس سه نفره:

بازی فکری بلاک آس برای کودکان | بازی فکری بلاک آس پسرانه

برای انجام بازی ۳ نفره بلاک آس ابتدا هر کدام از بازیکنان یک رنگ را انتخاب کرده و هر فرد ۲۱ قطعه خود را جلوی خودش مرتب می کند. شروع حرکت با بازیکن رنگ آبی است و می بایست اولین قطعه خود را در گوشه سمت راست خودش طوری جاگذاری کند که اولین مربعی را که در گوشه پایین و سمت راست خودش قرار دارد را بپوشاند.

سپس بازیکن رنگ زرد و قرمز به نوبت قطعات خود را جاگذاری می کنند.اما قطعات رنگ چهارم به اشتراک گذاشته می شوند. به این معنا که در دور اول بازیکن آبی بجای رنگ سبز قطعه گذاری کرده و در دورهای بعد رنگ های دیگر به نوبت بجای رنگ به اشتراک گذاشته شده قطعه می گذارند.
طبق قانون بازی هر قطعه جدید که قرار است روی صفحه قرار داده شود باید حداقل با گوشه یکی از مربعهای قطعه از قبل جا داده شده از همان رنگ تماس داشته باشد. قطعات از یک رنگ نمی توانند از پهلو کنار هم قرار بگیرند. گرچه محدودیتی برای جاگذاری قطعات در کنار قطعات با رنگ متفاوت وجود ندارد.
بازی به همین ترتیب ادامه پیدا می کند تا جایی که دیگر هیچکدام از ۳ بازیکن قادر به جاگذاری هیچ قطعه دیگری در صفحه نباشند و یا یکی از بازیکنان بتواند همه ۲۱ قطعه خود را در صفحه جای دهد.

امتیازات نهایی درست مثل بازی ۴ نفره و بر اساس بیشترین تعداد مهره جاگذاری شده در صفحه محاسبه میشود. با این تفاوت که امتیاز رنگ تقسیم شده در نظر گرفته نمی شود.

نحوه انجام بازی فکری بلاک آس چهار نفره:

برای انجام بازی ۴ نفره بلاک آس ابتدا هر کدام از بازیکنان یک رنگ را انتخاب کرده و هر فرد ۲۱ قطعه خود را جلو خودش مرتب می کند. شروع حرکت با بازیکن رنگ آبی است و می بایست اولین قطعه خود را در گوشه سمت راست خودش طوری جاگذاری کند که اولین مربعی را که در گوشه پایین و سمت راست خودش قرار دارد را بپوشاند.

سپس بازیکنان زرد، قرمز و سبز به نوبت اولین قطعه خود را در صفحه می گذارند.
طبق قانون بازی هر قطعه جدید که قرار است روی صفحه قرار داده شود باید حداقل با گوشه یکی از مربعهای قطعه از قبل جا داده شده از همان رنگ تماس داشته باشد. قطعات از یک رنگ نمی توانند از پهلو کنار هم قرار بگیرند. گرچه محدودیتی برای جاگذاری قطعات در کنار قطعات با رنگ متفاوت وجود ندارد.
بازی تا زمانی ادامه می یابد که صفحه پر شده و دیگر هیچکدام از بازیکنان قادر به گذاشتن مهره دیگری در صفحه بازی نباشند. برای محاسبه امتیازات هر کدام از بازیکنان تعداد قطعات باقیمانده خود را محاسبه کرده و به این ترتیب نفرات اول تا چهارم به ترتیب مشخص می شوند.

اگر بازیکن تمام قطعات خود را در صفحه جای دهد ۱۵ امتیاز کسب میکند و اگر آخرین قطعه ای را که در صفحه جای داده است همان قطعه تک مربعی باشد ۵ امتیاز اضافه می گیرد.

در این بازی بازیکن رنگ آبی همه ۲۱ مهره خود را در صفحه جای داده و برنده بازی است.بازیکنان رنگ های زرد، سبز، و قرمز به ترتیب، نفرات دوم تا چهارم هستند.

بازی فکری کودکانه بلاک آس - [Blokus] - 4 نفره

استراتژی های بازی فکری بلاک آس:

توصیه می شود از همان آغاز بازی حرکت خود را به سمت مرکز صفحه ادامه دهید تا با این کار بیشترین فضای ممکن را بدست آورید . اگر تنها به همان گوشه ای که بازی را آغاز کرده اید محدود شوید دیگر قادر نخواهید بود تعداد قطعات بیشتری را در صفحه جای دهید .
توصیه می شود بازی را با جاگذاری قطعات بزرگتر شروع کنید . اگر آنها را تا پایان بازی نگه دارید ممکن است دیگر فضای مناسبی برای جا دادن آنها روی صفحه پیدا نکنید .
تمرکز خود را معطوف گوشه های قطعات خود کنید و مطمئن شوید که برای حرکت بعدی خود چه گزینه هایی دارید .
از خصوصیات قطعاتی که در اختیار دارید نهایت استفاده را ببرید .

شکلهای گوناگون قطعات به آنها ویژگی های بالقوه ای می دهد که هم می تواند تهاجمی وهم تدافعی باشد . بنابراین یاد گرفتن چگونگی استفاده و نحوه بکارگیری آنها بسیار دارای اهمیت است .
در طول بازی یک یا چند راه فرار در هر گوشه از منطقه ای که متعلق به رنگ یا رنگ های شماست نگه دارید .
سعی کنید حریف خود را با مسدود کردن گوشه های قطعاتش از حرکت باز داشته و به این ترتیب او را بلوکه کنید .
در طول بازی گاهی شما به نقاط یا فضاهای اشغال نشده ای برخورد می کنید که تنها قطعات شما می توانند آن فضاها را پر کنند .

آن فضاها را کنار بگذارید زیرا در پایان بازی شما فرصت کافی برای جای دادن قطعات خود در این نقاط محفوظ را دارید .

تمام قوای خود را روی نقاطی متمرکز نمایید که بازیکنان دیگر هم می توانند آن فضا ها را اشغال نمایند.

آخرین مطالب